
Czy wiesz, że...
Świat wokół nas
-
Rękodzieło to nie tylko robienie szalików na drutach. Poznaj najmodniejsze współcześnie nurty!
Rękodzieło wraca do łask. Mamy już dość produkcji masowej, identycznych ozdób na każdym kroku. Chcemy otaczać się przedmiotami pięknymi i wyjątkowymi. Osoby zajmujące się rękodziełem sięgają po nowe, często bardzo efektowne, techniki. Oto przegląd nowych (lub odświeżonych) trendów, które święcą triumf na polskich blogach i w sklepach z rękodziełem.
Więcej… Komentarze (7)
-
Wypijamy dużo butelkowanej wody - co robić z odpadami?
Amerykanów picia butelkowanej wody nauczyli Francuzi. Jeszcze trzydzieści parę lat temu w Stanach Zjednoczonych naprawdę mało kto się domyślał, że butelkowanie zwykłej wody może stać się złotym interesem. Przedstawiciele francuskiej firmy Perrier sprzedającej mineralną wodę ze źródła znanego ponoć już w czasach rzymskich (w okolicach dzisiejszego Nimes) stawiali pierwsze kroki w Stanach Zjednoczonych w połowie lat 70. Ameryka była idealnym miejscem do ekspansji, bo już wówczas istniał tam wielki rynek napojów gazowanych. Francuzi zaczęli więc od przekonywania, że zamiast coli lub pepsi równie dobrze, a nawet lepiej, jest wypić do obiadu wodę z butelki Perrier.
-
Jak jeździć ekologicznie i ekonomicznie? Co warto sprawdzić i o czym należy pamiętać w trakcie jazdy samochodem?
Stosunkowo wysoki koszt paliwa oraz zwiększona świadomość ekologiczna społeczeństwa sprawiły, że kierowcy szukają sposobów na zmniejszenie zużycia paliwa swoich pojazdów, co poniekąd ma pozytywny wpływ na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. Jednym z bardzo popularyzowanych i skutecznych sposobów jest jazda ekologiczna czy też antycypująca, znana na świecie pod nazwą smart driving i eco-driving.
-
Co widzimy patrząc tak, jak umiemy?
I co z tego wynika?Żyjemy w świecie form – to nie ulega wątpliwości. Forma pierwsza wpada nam w oko – formę więc, jako pierwszą, postrzegamy. Forma, jak przekonaliśmy się w poprzednich ciekawnikach, jest swego rodzaju iluzją. Podaliśmy główne przyczyny takiego podsumowania formy (zresztą treści również) – zależność od układów odniesienia, przybliżania, uśredniania, zaokrąglania, ilości poziomów fraktalnych, których jest wypadkową – itd., nie będziemy już do tego wracać. Ale to jeszcze nie wszystko.
-
Co widzimy patrząc tak, jak umiemy?
I co z tego wynika?Kolejny, bardzo ważny (i, jak łatwo się domyślić, zupełnie ignorowany) aspekt codziennej fraktalności to fakt „uśredniania” czy też „zaokrąglania” - zjawisk. Uśrednianie to (zaokrąglanie) pojawia się i powiększa wraz ze wzrostem odległości obserwatora od obiektu obserwacji (formy, treści). Jest ono efektem sumowania i nakładania na siebie coraz większej ilości układów odniesienia widzianych z coraz mniejszą rozdzielczością (coraz mniej dokładnie), lub tylko powiększającej się odległości od określonego układu. Zależy więc bezpośrednio od pozycji postrzegającego podmiotu względem używanych przezeń układów odniesienia (punktów widzenia).
Strona 1 z 5
Złota myśl
— Elbert Hubbard