Dzieci i my
Muzyka dla płodu i małych dzieci

Czy wiesz, że...
... dieta śródziemnomorska jest najkorzystniejsza dla zdrowia? Za najważniejsze składniki tej diety uznano warzywa, przede wszystkim fasolę i groch, owoce, orzechy, ryby, oliwę z oliwek i umiarkowane ilości wina. Badania zostały przeprowadzone przez specjalistów z Uniwersytetu Ateńskiego i Harvard School of Public Health na grupie 22 tysięcy ochotników. Testy trwały cztery lata.
-
Jakiej muzyki słuchać w ciąży? Jak oddziałuje ona na nienarodzone jeszcze dziecko? Od kiedy zacząć?
Dzieci w łonie matki słyszą, widzą i uczą się. Dużą rolę odgrywają tu emocje matki, które są komunikowane dziecku, ale również muzyka – od 26 tygodnia życia, płód nie tylko doskonale słyszy, ale i jest w stanie zapamiętać rytm i melodię. Badania wykazały, że odpowiednia muzyka stymuluje rozwój mózgu i wpływa pozytywnie na nasze emocje.
Wpływ muzyki na płód i małe dzieci
Warto uświadomić sobie, że reakcja na dźwięk jest jedną z najbardziej rozwiniętych umiejętności i jednocześnie najważniejszą zdolnością w rozwoju języka oraz słuchu w pierwszym roku życia dziecka. Wiele badań wskazuje, że im szerszy wachlarz dźwięków dziecko pozna tym lepiej dla jego przyszłego rozwoju. Oczywiście dźwięki oraz słowa powinny nieść ze sobą pozytywne emocje - dziecko reaguje na nie na długo zanim pozna ich znaczenie. Szczególne znaczenie ma muzyka, która ma charakter uniwersalny i zaaplikowana już w łonie matki oraz w pierwszych latach życia dziecka pozytywnie wpływa na:- muzykalność oraz lepszą responsywność na muzykę (odbieranie bodźców dźwiękowych) w późniejszym wieku (wyczucie rytmu, dobry słuch, pamięć muzyczna itp.),
- rozwój ośrodkowego układu nerwowego,
- szybsze zasypianie, spokojny sen oraz relaksację,
- uspakajanie się (szczególnie dotyczy to znanej melodii słuchanej codziennie w łonie matki, por. metodę szuszenia),
- proces uczenia się (głównie poprzez strategię uczenia się poprzez śpiewanie i rytm),
- rozwój języka i poczucia przestrzeni,
- zwiększone zainteresowanie przekazem działającym na zmysł słuchu,
- zwiększoną wrażliwość dziecka i plastyczność jego układu nerwowego,
- pamięć (znane z dzieciństwa melodie ułatwiają i przyspieszają proces zapamiętywania).
Czego warto słuchać?
Słuch u dziecka w łonie matki rozwija się praktycznie już od 6 tygodnia ciąży, a w 13 tygodniu jest już dobrze wykształcony, dlatego już od tego okresu warto rozpocząć z dzieckiem regularnie słuchać muzyki. Powinna to być muzyka spokojna, łagodna. Najlepiej nadaje się do tego muzyka relaksacyjna, romantyczna, barokowa i klasyczna*, która umożliwia wejście umysłu w stan alpha. W muzyce tej ważny jest rytm, ton i schematy muzyczne.Osobiście polecam przesłuchanie swoich ulubionych melodii i stworzenia łagodnej składanki odpowiedniej dla siebie i dziecka. Jeśli nie masz na tyle czasu możesz też skorzystać z gotowych składanek takich wydawnictw jak:
- Baby Einstein Disney'a - do wyboru ponad 20 różnych albumów; na przykład: Baby Bach, Baby Vivaldi, Naptime Melodies, World Music, Wake Up and Goodnight.
- Muzyka bobasa - do wyboru 8 albumów, w tym: Bobas na majówce, Mozart dla bobasa, Klasyka bobasa czy Mądry bobas.
Wskazówki do słuchania muzyki
- najlepiej jest słuchać muzyki wspólnie z wolnogrającego urządzenia przez głośniki.
- nie należy stosować zarówno specjalnych słuchawek na brzuch, a w szczególności zakładać słuchawek na uszy dziecka po urodzeniu. W ten sposób możesz pogorszyć jego słuch a w ostateczności nawet go uszkodzić.
- muzyka nie powinna być odtwarzana zbyt głośno (dziecko w brzuchu słyszy muzykę dwa-trzy razy głośniej niż ty z uwagi na środowisko wodne, w którym się znajduje.
*Badania nie wykazały statystycznej wyższości Mozarta nad np. Bachem czy muzyki New Age. Por. Alex Bennet and David Bennet, The human knowledge system: music and brain coherence, http://www.monroeinstitute.org/journal/the-human-knowledge-system-music-and-brain-coherence/
Złota myśl
Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą.
— Jan Twardowski
— Jan Twardowski
Komentarze
Dziecko slyszy ta muzyke jako bardziej przytulmiona. Wsadzcie sobie glowe w wannie do wody i pusccie muzyke, wszysctko jest stlumione. Aktykul pseudonaukowy. Pfff
Niedawno we współpracy ze świadomymi mamami, został wydany kalendarz ciąży dla przyszłych rodziców pt. "Kalendarz Fasolki", w którym jest wiele na ten temat. Kalendarz zachęca do świadomego przeżywania macierzyństwa, łagodnie wspiera rodzą się bliskość i miłości pomiędzy rodzicami a maluszkiem przed jego narodzinami oraz pomaga uchwycić wiele pięknych chwil i przeżyć z tego okresu. W kalendarzu maluszek w brzuszku kontaktuje się z rodzicami między innymi poprzez akwarelowe ilustracje z opisem np. Mamusiu, ta muzyka mnie uspokaja..., czy: Czuję się bezpiecznie, gdy wiem, że mnie kochacie... . Polecam:)
Kanał RSS z komentarzami do tego postu.