Nasze zdrowie
Zagrożenie w tubce

Czy wiesz, że...
... w każdej godzinie programu telewizyjnego dla dzieci znajduje się około 20 scen agresji? Dzieci oglądające dużo telewizji częściej uważają, że świat jest złym i niebezpiecznym miejscem. Badania przeprowadzono na Uniwersytecie w Pensylwanii przez doktora Georga Gerbnera.
-
Czy pasty z zawartością fluoru są bezpieczne? Jakie środki ostrożności powinniśmy podjąć?
Fluor jest bardziej toksyczny niż ołów. 2,5 grama wystarczy, aby zabić osobę dorosłą o wadze 50 kg. Ze względu na pozytywne oddziaływanie na zęby, jest składnikiem 90% past do zębów, różnych płynów do płukania ust, a także w niektórych krajach dodawany jest do wody pitnej i soli. Odkładając się w organizmie może powodować poważne zagrożenie. Jak się przed nim chronić?
Dlaczego fluor jest ceniony przez dentystów? W odpowiedniej dawce ma bardzo pozytywne działanie na stan naszych zębów:
- reaguje z hydroksypatytem (materiałem budulcowym zębów) tworząc fluorohydroksypatyt, który jest bardziej odporny na działanie kwasów,
- ułatwia remineralizację uszkodzonego szkliwa, tworząc jony o dużym powinowactwie z wapniem,
- utrudnia przywieranie kamienia nazębnego do szkliwa,
- ogranicza aktywność bakterii.
W 1 gramie pasty do zębów znajduje się 1 mg fluoru. Stanowi on szczególne zagrożenie dla dzieci, które po umyciu zębów nie potrafią dokładnie wypłukać ust. Szacuje się, że mimo płukania ust, połykają około 25% pasty, co już stanowi dawkę przekraczającą bezpieczne normy. Po stwierdzeniu tego zagrożenia w Stanach Zjednoczonych nakazano umieszczać na pastach do zębów z fluorem taką informację: „Trzymać w miejscu niedostępnym dla dzieci do lat 6. W wypadku połknięcia większej ilości, niż używana do mycia zębów, bezzwłocznie skorzystać z pomocy lekarskiej lub skontaktować się z Centrum Leczenia Zatruć”.
Dla najmniejszych dzieci, największym zagrożeniem jest mleko przygotowane z mleka w proszku i wody fluoryzowanej - według badań taki napój zawiera 100 do 200 razy więcej fluoru niż mleko matki lub mleko krowie. Dla niedojrzałego układu nerwowego, kostnego i oddechowego może to być bardzo groźne. Z uwagi na te dane, od lat 60' z fluoryzacji wody wycofały się Szwecja, Dania, Holandia i Niemcy. Część krajów nigdy nie wprowadziła takich praktyk, zamiast tego proponując obywatelom sól kuchenną wzbogaconą o fluor. W Polsce wodę fluoryzuje się m.in. we Wrocławiu, a są też regiony, w których naturalnie występuje wyższe stężenie tego pierwiastka w wodzie - głównie na pomorzu.
Nadmiar fluoru, który odkłada się w organizmie powoduje rozległe uszkodzenia wielu organów zwane fluorozą. Do jej najważniejszych objawów należą:
- osteoporoza, uszkodzenia kości i zębów,
- wzrost masy kości spowodowany wapnieniem wiązadeł,
- zesztywniejące zapalenie stawów kręgosłupa (może ujawnić się nawet po 20 latach),
- plamy na szkliwie zębów (najbardziej charakterystyczny objaw),
- nowotwory,
- alergie,
- poważne zmiany w układzie oddechowym (w tym obrzęk płuc),
- poważne zmiany w układzie nerwowym (m.in. apatia, fluor stosuje się również w lekach uspokajających!)
- uszkodzenia innych organów: głównie nerek, wątroby,
- istnieje hipoteza o szkodliwym wpływie fluoru na chromosomy, co miałoby odpowiadać za wrodzone wady genetyczne u dzieci - nie została jeszcze zweryfikowana.

Ciekawnik opracowano na podstawie referatu meksykańskiej dentystki dr Letici Domínguez.
Złota myśl
Człowiek jest wielki nie przez to, co ma, nie przez to, kim jest, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.
— Jan Paweł II
— Jan Paweł II
Komentarze
Ja uzywam pasty z wyciagiem rosliny vilcacora - do kupienia w aptekach.
Kanał RSS z komentarzami do tego postu.