Nasze zdrowie
Czego bać się u dentysty?

Czy wiesz, że...
... picie czarnej herbaty z cytryną zmniejsza ryzyko zachorowania na raka skóry? Według naukowców z University of Arizona ochronne właściwości zapewniają: teoflawina, witamina C, pektyny oraz kwas foliowy.
Amalgamat stomatologiczny to stop o składzie:
- 50% rtęć,
- 35% srebro,
- 13% cyna,
- 2% miedź,
- niewielkie ilości cynku.
Z amalgamatów cały czas wycieka rtęć. Szacuje się, że 5-letnia plomba uwolniła już 30% rtęci. Wystarczy uświadomić sobie, że dawka śmiertelna to 1 gram, a w 7 plombach znajdują się 2 gramy rtęci, aby zauważyć, że stosowanie amalgamatów to igranie ze śmiercią.
Uwalnianie rtęci zależne jest od wielu czynników. Proces ten przyspiesza:
- bruksizm (szczękanie zębami),
- życie gumy,
- profesjonalne czyszczenie dentystyczne,
- zimne potrawy i napoje,
- kwaśne potrawy i napoje (np. ocet),
- nieodpowiednie usuwanie plomby amalgamatowej przez stomatologa.
Już w roku 1990 przeprowadzono badanie na owcach. Już po 2 tygodniach od zastosowania plomb u ciężarnych owiec, w płodach odnotowano wysoki poziom rtęci - 4 razy wyższy niż u matki w wątrobie i mózgu. Potwierdzono te wyniki w badaniach na małpach. 4 lata później w ramach sekcji niemowląt i dzieci wykazano, że poziom rtęci w ich organizmach był proporcjonalny do ilości amalgamatów u ich matek. Firma produkująca amalgamaty w 1997 poinformowała: "Amalgamaty nie powinny być stosowane na końcu korzenia zęba ani pod koroną… w ustach, w których znajdują się inne metale, u osób z chorymi nerkami, u ludzi uczulonych na amalgamaty, u kobiet w ciąży i u dzieci w wieku do 6 lat".
Już przed tymi wynikami badań pojawiały się głosy o zaprzestaniu wykorzystywania amalgamatów. W 1973 roku zakazano ich w Japonii, a w 1978 w Szwecji. W 1991 roku Szwecja podjęła decyzję o usunięciu amalgamatów u wszystkich obywateli. W tym samym roku wydano oświadczenie Światowej Organizacji Zdrowia, która uznała, że amalgamaty dentystyczne są głównym źródłem rtęci w diecie. Są również 6-krotnie bardziej toksyczne, gdy chodzi o rtęć, niż ryby i owoce morza.
Organizm ludzki nie potrafi efektywnie usuwać rtęci. Co więcej, rtęć przedostaje się także do mleka matki. Odkłada się ona w różnych organach, powodując przy małych dawkach:
- osłabienie,
- zmęczenie,
- spadek masy ciała i słaby apetyt,
- bóle kończyn,
- bóle głowy,
- problemy żołądkowo-jelitowe,
- nieznaczne drżenie rąk.
- uszkodzenie układu nerwowego,
- depresję, drażliwość, bezsenność,
- trudności z uczeniem się,
- zmiany nastroju i pola widzenia, głuchotę,
- uszkodzenia chromosomów,
- uszkodzenia spermy, poronienia,
- choroby autoimmunologiczne.
- reakcje alergiczne
Mam już taką plombę. Co robić?
Przede wszystkim należy ograniczyć wpływ czynników, które zwiększają wyciek rtęci z plomby - szczególnie żucie gumy oraz zimne i kwaśne potrawy. Obecnie w Polsce trudno znaleźć dentystę, który potrafiłby bezpiecznie usunąć plombę amalgamatową. Oto podstawowe zasady, na które powinien zwrócić uwagę:- Przed przystąpieniem do usuwania wypełnień należy zadbać o uzupełnienie w organizmie selenu, witaminy C i E, glutationu.
- Nie należy rozpoczynać chelatyzacji (odtruwania organizmu z rtęci) przed usunięciem plomb (może zwiększać wyciek rtęci z plomby).
- Dentysta powinien ograniczyć do minimum użycie wiertła podczas usuwania plomby. Podczas wiercenia wzrasta temperatura i wydziela się dużo oparów rtęci. Plombę należy rozbić na kilka kawałków i ostrożnie je wyjąć z pomocą lupy.
- Zarówno pacjent, jak i dentysta powinni mieć zasłonięte oczy i nos, aby uniknąć zatrucia oparami.
- Pacjent powinien oddychać przez nos.
- Dentysta powinien wykorzystać gumową membranę, która uniemożliwi przypadkowe połknięcie kawałków plomby.
- Należy wykorzystać ssak o dużej sile oraz specjalny wyciąg próżniowy do odsysania oparów.
Ciekawnik opracowano m.in. na podstawie referatu meksykańskiej dentystki dr Letici Domínguez.
Złota myśl
Analfabetami w przyszłości nie będą ludzie nie umiejący czytać, ale tacy, którzy nie będą potrafili się uczyć.
— Seneka
— Seneka
Komentarze
Dymiące zęby = trujący gaz - napisy PL
http://youtu.be/Ct8mbopO3DU?list=PLriLE0Wpt30OwVoPUDnqahLNxqh1u41bq
Czy wyście powariowali ?
Do 1 % to rtęć w takiej plombie reszta może i się zgadza .
Ciemnota ludzka nie zna granic .
Jeżeli chcecie Państwo mieć ładnie wyglądające ząbki to oczywiście można taką plombę wymienić ale chodzi tu o kosmetykę .
Kanał RSS z komentarzami do tego postu.