
Czy wiesz, że...
-
Gdzie można odnaleźć darmowe e-książki? Jakie są największe bazy takich książek? Jaki czytnik do ebooków kupić? Dlaczego warto i o czym należy pamiętać?
Któregoś pięknego dnia moja o niemal 10 lat młodsza żona zażyczyła sobie na święta czytnik do e-książek. Po przewertowaniu sieci, zważeniu za i przeciw ostatecznie zamówiłem Kindla na amazonie. Osobiście nie wierzyłem w możliwą rewolucję ebooków i fakt, że mógłbym zastąpić dobrą tradycyjną książką elektronicznym gadżetem. Szybko jednak zmieniłem zdanie. Oto kilka powódów:
1Komfort czytania. Technolgia elektronicznego papieru czy też tuszu (ang. e-ink) działa na nasze zmysły jak zadrukowana kartka papieru, to znaczy o bolącej głowie czy oczach nie może być mowa, tak jak to ma miejsce przy dłuższym korzystaniu z urządzeń typu laptop czy tablet. Należy jeszcze wspomnieć o komforcie trzymania czytnika i jego obsłudze jedną ręką, co w przypadku tradycyjnej książki, szczególnie grubszej, nie byłoby możliwe. Czytnik jest poręczny i stosunkowo lekki – nawet jeśli załadujemy do niego setki księg, to jego waga i rozmiar się nie zmieni.
2Wysoka funkcjonalność. Czytnik posiada kilka funkcji, które książka nie posiada, a mianowicie wybór wielkości i rodzaju czcionki tekstu czy szybki podgląd w słowniku czy encyklopedii znaczenia słowa w dowolnym języku – co jest przydatne szczególnie przy tekstach obcojęzycznych. Można dodawać zakładki, zaznaczać ciekawe fragmenty, wyszukiwać tekst, porządkować książki wedle określonego klucza a ponadto pobierać książki bezpośrednio z sieci.
3Użyteczność. Czytnik oparty o technologię tuszu elektronicznego posiada bardzo istotną cechę – pobiera bardzo mało prądu i to tylko przy zmianie strony (przy założeniu, że wifi i 3G mamy wyłączone). Możliwe jest zatem naładowanie go przez kabel USB i cieszenie się naszą biblioteką przez kilka tygodni. Obok dedykowanych formatów mobi, czytnik radzi sobie z innymi formatami takimi jak PDF czy TXT. Brakuje natomiast dobrego wsparcia innych formatów dokumentów, co może zmieni się w najbliższym czasie. Gdy dany format (np. docx, epub czy rtf) nie jest natywnie obsługiwany przez czytnik można skorzystać ze skutecznego konwertera plików on-line.
4Darmowość. Co prawda czytnik nie jest za darmo, bo kosztuje w zależności od wersji od 350–1000 zł, to liczba e-książek, które można znaleźć w sieci jest imponująca i z każdym dniem ta lista się wydłuża. Z pewnością zrekompensuje to wielokrotnie koszt czytnika. Poza tym posiadanie własnej biblioteki w czytniku oszczędzi nam sporo miejsca i czasu.
Wyniki sprzedaży największej internetowej księgarni na świecie mówią chyba za siebie. Już w 2011 roku Amazon poinformował, że sprzedaje więcej książek elektronicznych niż papierowych. Należy dodać, że wybór e-książek jest ogromny – Amazon oferuje ponad milion tytułów! Z pewnością spadające ceny czytników, jak i e-książek będą zachętą dla innych do wypróbowania tego urządzenia.
Żródła darmowych e-książek na czytniki
- Projekt Gutenberg – największy zbiór darmowych e-książek w wielu językach, w tym po polsku, esperanto czy łacinie. Baza liczy obecnie ponad 42 tysięce elektronicznych woluminów. Co miesiąc pobieranych jest 5 milionów książek z całego świata. Na stronie projektu są przydatne rankingi TOP 100 najpopularniejszych książek i autorów, na których dominują jednak pozycje w językach obcych, w tym m.in.: "Les Misérables" Victora Hugo, "Adventures of Huckleberry Finn" Marka Twaina, "Pride and Prejudice" Jane Austen czy "The Adventures of Sherlock Holmes" Arthura Conana Doyle'a. Książki można porządkować według ostatnio dodanych, według języków czy autorów. Każda książka jest dostępna w kilku popularnych formatach takich jak: HTML, EPUB, Kindle (mobi), Plucker, QiOO Mobile czy jako zwykły plik tekstowy.
- Bookini – to obecnie największy zbiór e-booków w j. polskim liczący ponad 2700 tytułów. Książki są posegregowane według autorów. Po prawej stronie znajdują się również ostatnio dodane pozycje oraz ranking najczęściej pobieranych książek (TOP 24). Obecnie na topie są: "Jądro ciemności" Josepha Conrada, "Sztuka kochania" Owidiusza, "Kocham i cierpię!" Bolesława Londyńskiego, "Potop" Henryka Sienkiewicza i "Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza. Wszystkie pozycje do pobrania w formacie PRC odczytywanym przez kindla.
- Wolne lektury – to bardzo dobrze graficznie i nawigacyjnie opracowany zbiór około 2500 utworów. Istnieje możliwość odczytu on-line a także pobrania e-książek w kilku popularnych formatach, takich jak: PDF, EPUB, MOBI, FB2 oraz w postaci zwykłego pliku tekstowego TXT. Serwis umożliwia porządkowanie książek wedle autorów, rodzajów i gatunków literackich, epok czy nawet motywów. Miłym dodatkiem jest również zbiór około stu audiobooków.
Ponadto w sieci dostępnych jest wiele autorskich katalogów z darmowymi e-książkami. Takim przykładem jest katalog książek gatunku fantasy i science-fiction zebranych na blogu "Zaginiony almanach". Nowsze pozycje znanych autorów można również odnaleźć m.in. na chomikuj.pl - najlepiej skorzystać z wbudowanej wyszukiwarki i podać rozszerzenie *.mobi lub inny format obsługiwany przez czytnik. Warto również wspomnieć o dopiero raczkującym projekcie książek naukowych "Otwórz książkę", który objęła patronatem Polska Akademia Nauk – zbiór liczy niewiele około dwustu książek z różnych dziedzin nauki – niestety wyłącznie w formacie PDF.
Wskazówki odnośnie zakupu czytnika
Przede wszystkim powinniśmy wybrać czytnik wykorzystujący technolgię e-ink, której zaletą jest przyjazność dla naszego wzroku oraz duża wydajność baterii. Wydaje się, że najbardziej korzystny z punktu widzenia cena/jakość jest zakup czytnika Kindle. Inni producenci czytników ebooków, które można rozważyć to Sony, Onyx, Manta, Barnes & Noble czy Prestigio. Kupując czytnik warto również rozejrzeć się za stosownym etui, tak aby uchronić go przed wypadkami.
Złota myśl
— Cecil B. DeMille
Komentarze
polecam!!!
Kanał RSS z komentarzami do tego postu.