
Czy wiesz, że...
Baterie i akumulatory to odpady niebezpieczne dla środowiska, dlatego powinny być bezwzględnie zbierane do specjalnie do tego przeznaczonych pojemników. Baterie zawierają metale ciężkie takie jak ołów, lit, mangan kadm i rtęć, które są szczególnie toksyczne dla naszego organizmu i nie ulegają neutralizacji czy redukcji. Warto pamiętać, że źle składowane zużyte baterie zatruwają glebę i wodę. Dla przykładu jedna bateria guzikowa do zegarka może skazić od 5-50 tysięcy litrów wody, a jeden "paluszek" na trwałe zanieczyszcza 1m3 ziemi. Przeciętnie w jednej tonie zużytych baterii spotkamy (wg E. Dzik, Baterie a środowisko):
- dwutlenek manganu 270,0 kg;
- żelazo 210,0 kg;
- cynk 160,0 kg;
- grafit 60,0 kg;
- chlorek amonowy 35,0 kg;
- miedź 20,0 kg;
- wodorotlenek potasu 10,0 kg;
- rtęć (tlenek rtęci) 3,0 kg;
- kilka kilogramów niklu i litu;
- kadm 0,5 kg;
- srebro (tlenek srebra) 0,3 kg;
- niewielkie ilości kobaltu oraz smołę, szkło, krzemionkę, papier i folię.
Punkty zbiórki zużytych baterii są dostępne w każdej polskiej gminie, co jest gwarantowane przez polskie ustawodawstwo. Organizacją, która zajmuje się w Polsce recyclingiem baterii i akumulatorów małogabarytowych jest m.in. firma REBA, na której stronie można odnaleźć największą w Polsce wyszukiwarkę punktów zbiórki zużytych baterii obejmująca zarówno instytucje publiczne, placówki oświatowe, jak i placówki handlowe. Aby zlokalizować miejsce zbiórki baterii można również zadzwonić pod numer infolinii 801363373 lub do najbliższego urzędu gminy.
Po zapełnieniu pojemników na baterie, są one najpierw transportowane do sortowni, gdzie dzielone są pod względem swojego składu chemicznego, a następnie przekazywane do zakładu recyclingu. W zakładzie recyclingu baterie i akumulatory są poddawane różnym skomplikowanym procesom przetwarzania, takim jak kruszenie, mielenie i rozdzielanie przy wykorzystaniu elektromagnesów. Następnie prowadzony jest odzysk poszczególnych surowców, takich jak na przykład: złom stalowy, smoła, grafit, tworzywa sztuczne, papier, rtęć, nikiel, kadm itp.
Baterie i akumulatory małogabarytowe to najczęściej wykorzystywany rodzaj baterii w gospodarstwach domowych w takich urządzeniach jak: aparaty fotograficzne, odtwarzacze mp3, piloty zdalnego sterowania, telefony, zegarki, konsolach itp. Zaliczamy do nich m.in. baterie typu AA (paluszki), AAA (cienkie paluszki), R12 (półpaluszki), CR-V3, CR123, CR2 czy baterie guzikowe stosowane np. w zegarkach na rękę. Ponadto wyróżniamy dwie główne grupy baterii w zależności od konstrukcji i procesu produkcji:
- baterie pierwotne (nieładowalne) mogą być litowe, srebrowe, cynkowo-węglowe, cynkowo-powietrzne, rtęciowe, alkaliczno-manganowe i alkaliczne;
- baterie odnawialne (wtórne, ładowalne i akumulatorowe) mogą być niklowo-kadmowe, alkaliczno-manganowe, niklowo-wodorkowe, litowo-jonowe i ołowiowo-kwasowe.
Według statystyk za poprzedni rok sprzedaż małogabarytowych baterii i akumulatorów wyniosła w Polsce aż 300 milionów sztuk, co w przeliczeniu na kilogramy daje 7,5 miliona kg odpadów niebezpiecznych. Pięć lat wcześniej sprzedaż baterii osiągnęła wartość 240 milionów sztuk zatem w ujęciu ilościowym tendencja jest niebezpiecznie rosnąca. Statystycznie na każdego mieszkańca Polski przypada 8 baterii, co w porównaniu z krajami zachodnimi i tak stawia nas w lepszej sytuacji (12 baterii na mieszkańca krajów Zachodniej Europy).
Myśląc o zakupie baterii warto dopłacić kilka złotych i zakupić akumulatorki, a więc baterie ładowalne do wielokrotnego użycia (trwałość wynosi od 300-1000 pełnych cykli ładowania) oraz pasujące do nich ładowarki. Takie działanie powinno w znaczny sposób odciążyć środowisko naturalne, ale także naszą kieszeń w dłuższym terminie. Obecnie aż 90% baterii używanych w Polsce to baterie jednorazowe.
Złota myśl
— David Livingstone
Komentarze
Kanał RSS z komentarzami do tego postu.