
Czy wiesz, że...
-
Rękodzieło to nie tylko robienie szalików na drutach. Poznaj najmodniejsze współcześnie nurty!
Rękodzieło wraca do łask. Mamy już dość produkcji masowej, identycznych ozdób na każdym kroku. Chcemy otaczać się przedmiotami pięknymi i wyjątkowymi. Osoby zajmujące się rękodziełem sięgają po nowe, często bardzo efektowne, techniki. Oto przegląd nowych (lub odświeżonych) trendów, które święcą triumf na polskich blogach i w sklepach z rękodziełem.
Oto współcześnie najmodniejsze rodzaje rękodzieła:
Na czym polega: Jest to rodzaj haftu, który polega na przeszywaniu specjalnych sznurków i łączeniu ich w ciekawe kompozycje, zwykle urozmaicone koralikami.
Co jest potrzebne: Sznurki do haftu sutaszowego - mają biegnący wzdłuż przez środek rowek, w który później wbija się igłę, zwykle 1 metr takiego sznurka kosztuje mniej niż złotówkę. Poza tym potrzebna jest igła, mocne nici w pasujących kolorach oraz kawałek tkaniny, do której przyszywana będzie ozdoba (może to być np. filc). Opcjonalnie inne dodatki w tym koraliki.
Co możemy wykonać: Zazwyczaj w technice sutaszu wykonuje się biżuterię, choć ozdoba może stać się częścią większego dzieła, np. aplikacją na poduszkę.
Przykładowe dzieło: Poniżej efektowne kolczyki ślubne wykonane przez Liannę.
Na czym polega: Rozróżnia się dwie główne techniki filcowania: filcowanie na mokro oraz filcowanie na sucho. W obu przypadkach polega na takim formowaniu wełnianej czesanki, aby uzyskać filcowe przedmioty. W filcowaniu na mokro włókna czesanki są łączone poprzez pocieranie o siebie zmoczonych w wodzie z mydłem pasm, często przy dodatkowej pomocy folii lub maty z wypustkami. Filcowanie na sucho opiera się na systematycznym nakłuwaniu czesanki specjalną igłą z haczykami, która plącze ze sobą włókna wełny.
Co jest potrzebne: W obu przypadkach potrzebna jest czesanka czyli nieobrobiona wełna (np. z merynosów). Do filcowania na mokro potrzebne będą dodatkowo: woda, szare mydło, miska, folia z bąbelkami. Do filcowania na sucho specjalistyczne igły do filcowania i mata (może nią być zwykła gąbka).
Co możemy wykonać: Od dodatków do strojów (torebek, broszek, korali) po różne akcesoria (np. etui na komórkę) aż po małe figurki.
Przykładowe dzieło: Poniżej uroczy miś ufilcowany prze Rae.
Na czym polega: Ta technika stała się popularna w Polsce kilka lat temu, choć na świecie znana jest praktycznie od momentu spopularyzowania fotografii. Polega na tworzeniu albumów ze zdjęciami, które są ozdobione różnymi materiałami, często w towarzystwie krótkiego opisu sfotografowanej sytuacji, dodatków typu bilety itp.
Co jest potrzebne: Przede wszystkim zdjęcia. Zdjęcia można ozdabiać materiałami znalezionymi w domu, zwykłym papierem, kredkami, pisakami, sznurkami, wszystkim co pasuje do klimatu zdjęcia. Współcześnie istnieje cały przemysł związany z produkcją dodatków do scrapbookingu, powstały także polskie marki, które oferują ozdobne papiery, metalowe dodatki, naklejki czy stemple.
Co możemy wykonać: Album ze zdjęciami - np. z wycieczki, także kroniki życia rodzinnego, ozdobne ramki i wiele innych.
Przykładowe dzieło: Poniżej jedna strona z albumu wykonanego techniką scrapbookingu przez Anet.
Na czym polega: Technika pergaminowa polega na tworzeniu ozdób z papieru pergaminowego (czyli popularnej kalki) poprzez ozdobne nakłuwanie i żłobienie wzorów. Nazwa Pergamano została zastrzeżona i odnosi się do wyrobów wykonywanych przy użyciu materiałów firmy Pergamano, istnieją także certyfikaty nauczycieli Pergamano wydawane po zdaniu egzaminów.
Co jest potrzebne: Kalka, igły do nakłuwania, tworzenia perforacji (istnieją też narzędzia pozwalające na jednoczesne nakłuwanie kilkoma igłami), dłutka kulkowe, podkładka, opcjonalnie szablony i wzory, które podkładamy pod kalkę dla ułatwienia pracy.
Co możemy wykonać: Ozdoby, wachlarze, zakładki, serwetki, kartki okolicznościowe.
Przykładowe dzieło: Poniżej piękna róża wykonana techniką pergaminową przez tengela27.
Na czym polega: To kolejna ze starszych technik, która cieszy się w Polsce rosnącą popularnością. Polega na ozdabianiu przedmiotów przez naklejanie na nie wzorów z papieru i serwetek papierowych. Dzięki warstwom odpowiednich preparatów (klejów, lakierów) wzór bardzo efektownie wtapia się w przedmiot wykonany z drewna, metalu, ceramiki, tektury. Preparaty umożliwiają też tworzenie spękań, złoceń czy innych efektów.
Co jest potrzebne: Przedmiot, który chcemy ozdobić (doniczka, skrzynka, taca, konewka, mebel), serwetka z wzorem, klej do decoupage (lub np. rozcieńczony Wikol), lakier do decoupage, opcjonalnie lakier pękający i inne preparaty specjalistyczne.
Co możemy wykonać: Możemy ozdobić praktycznie każdy przedmiot, który przyjdzie nam do głowy.
Przykładowe dzieło: Poniżej zdjęcie dzbanu ozdobionego przez Asket w technice decoupage.
Na czym polega: Art Clay wywodzi się z Japonii, gdzie opracowano sposób produkcji tworzywa, które przypomina glinę, a po wypaleniu staje się czystym srebrem lub 22 karatowym złotem. Tworzywo składa się ze sproszkowanego metalu (najczęściej srebra lub złota), substancji wiążącej (papieru) oraz wody. Po nadaniu tworzywu interesującego kształtu, przedmiot wypala się nad palnikiem lub w piekarniku, w wyniku czego woda odparowuje, a substancja wiążąca wypala się. Produkt końcowy to czysty metal (przedmiot kurczy się do 9%), aby nadać mu połysk należy go wypolerować.
Co jest potrzebne: Substancja Art Clay, dłutka lub inne narzędzia w zależności od wzoru, który chcemy wykonać, palnik lub piekarnik do wypalania, papier ścierny lub pilnik do wypolerowania.
Co możemy wykonać: Biżuterię, srebrne i złote ozdoby.
Przykładowe dzieło: Poniżej wisior wykonany techniką Art Clay przez Monle.
Na czym polega: To kolejna technika zwykle używana do tworzenia unikatowej biżuterii. Polega na ozdobnym zaplataniu srebrnych drutów i oplatania ich cieńszymi drucikami, często w połączeniu z koralikami czy kamieniami szlachetnymi.
Co jest potrzebne: Drut (posrebrzany lub srebrny), kombinerki i inne "szczypczyki" ułatwiające wyginanie drutu, opcjonalnie koraliki.
Co możemy wykonać: Biżuterię, metalowe ozdoby.
Przykładowe dzieło: Poniższy wisior wykonała metodą Wire Wrapping Brown.
Na czym polega: To dobrze znana już przez nasze babcie technika rękodzieła - polega na zaplataniu szydełkiem (specjalnym drutem z haczykiem) nici (kordonka). Wyroby szydełkowe są delikatniejsze niż robótki na drutach.
Co jest potrzebne: Szydełko oraz nici. Szydełka mają różne rozmiary, określające w milimetrach średnicę główki - powinna być dopasowana do grubości wybranych nici.
Co możemy wykonać: Serwetki, ozdoby, zabawki, części garderoby.
Przykładowe dzieło: Sanka wykonała na szydełku poniższy zestaw włoszczyzny do zabawy dla dzieci.
Na czym polega: To metoda tworzenia ozdób papierowych z wąskich pasków papieru, które są skręcane spiralnie, a następnie formowane do uzyskania odpowiedniego kształtu i przyklejane na zdobioną powierzchnię.
Co jest potrzebne: Wąskie paski papieru kolorowego (można kupić już pocięte), igła do quillingu (lub wykałaczka), klej do papieru, szpilki (do przytrzymania wzoru podczas przyklejania).
Co możemy wykonać: Tą techniką można zdobić różne papierowe elementy: kartki, albumy, zakładki.
Przykładowe dzieło: Poniżej kartka okolicznościowa ozdobiona metodą quillingu przez Shokę.
Na czym polega: Frywolitki czyli koronki frywolitkowe lub czółenkowe to nazwa niezwykle delikatnych koronek wykonywanych z cieniutkich nici przy pomocy szydełka, igły lub czółenka. Technika liczy sobie już kilka wieków, ale wciąż zachwyca delikatnością.
Co jest potrzebne: Nici oraz narzędzie w zależności od wybranej odmiany frywolitki: czółenko, szydełko lub igła.
Co możemy wykonać: Koronki, a z ich użyciem serwetki, biżuterię, ozdoby.
Przykładowe dzieło: Poniżej zestaw frywolitkowej biżuterii wykonany przez Koroneczkę.
Wszystkie zdjęcia pochodzą z blogów polskich artystek i artysty - klik na zdjęcie przenosi na konkretnego bloga.
Złota myśl
— David Livingstone
Komentarze
Kanał RSS z komentarzami do tego postu.