Obok klasycznego najmu nieruchomości biurowych coraz częściej można się spotkać z najmem elastycznym, zwanym też najmem flex. Funkcjonuje też pojęcie biur serwisowanych. Czym są te formy najmu i czym różnią się od najmu klasycznego?
Klasyczny, znany wszystkim najem nieruchomości polega na zawarciu umowy najmu określonej powierzchni w określonym budynku na dłuższy czas, niekoniecznie z góry określony ale obwarowany okresem minimalnym i okresem wypowiedzenia. Wynajętą powierzchnię trzeba samodzielnie umeblować i wyposażyć w sprzęt, a niejednokrotnie również wcześniej adaptować czy wyremontować. Wszystko to powoduje, że w klasycznym najmie trzeba dokładnie określić potrzeby lokalowe nie tylko na dany moment ale przewidzieć z dużym wyprzedzeniem przyszłe potrzeby i możliwości gdyż umowa wiąże zwykle na długie miesiące a nawet lata.
Zupełnie inne podejście obowiązuje przy najmie elastycznym. Tutaj oferowana do wynajmu jest nie tyle sama przestrzeń biurowa co gotowe do użytkowania lokale biurowe - całkowicie umeblowane, w wyposażonej i zaaranżowanej powierzchni, z dostępem do wszystkich niezbędnych mediów. Bardzo często jednostką miary najmu są nie metry kwadratowe a stanowiska pracy, czyli parametr najbliższy potrzebom firmy. Drugą charakterystyczną cechą biur elastycznych i powierzchni flex - pojęcia te możemy w zasadzie używać zamiennie - jest natychmiastowa dostępność, brak konieczności określania czasu najmu, i możliwość skalowania lokalu w trakcie trwania umowy. Zależnie od potrzeb można zarówno zwiększać ilość stanowisk pracy i powierzchni jak i zmniejszać. Można też wybrać rodzaj stanowisk pracy - od typowych pokojów i gabinetów po stanowiska pracy w przestrzeniach typu open space.
W najmie elastycznym, w parze z gotowym do pracy biurem idzie też jego pełen serwis - najemca od pierwszego dnia ma zapewnione media, internet, okablowanie, serwis sprzątający, ochronę, a także dostęp do biurowych urządzeń wysokiej jakości - drukarek, skanerów, niszczarek itp . Bardzo rozbudowana jest dostępna strefa socjalna z możliwością bezpłatnego korzystania z kawy, herbaty i wody, można spotkać pomieszczenia rekreacyjne, służące wypoczynkowi i zabawie. Najem elastyczny to także możliwość korzystania (odpłatnego) z ekskluzywnych sal konferencyjnych i pokojów spotkań, oraz z profesjonalnej obsługi recepcyjnej. Biura flex cechuje więc duża kompleksowość oferty, znacznie wykraczająca poza sam najem. Dlatego biura tego typu określa się często mianem biur serwisowanych.
Oczywiście koszt najmu elastycznych biur serwisowanych liczony w przeliczeniu na metr kwadratowy wydaje się znacznie wyższy niż w przypadku klasycznego najmu ale trzeba pamiętać, że zawiera się w nim wiele elementów kosztowych, których klasyczny najem nie uwzględnia i trzeba te koszty ponosić dodatkowo. Po drugie elastyczność w dostępie do biura i łatwa skalowalność jego wielkości przynieść potrafią znaczne oszczędności.
Dlatego od dekady rośnie na rynku wynajmu powierzchni biurowych udział powierzchni i rozwiązań flex, a szczególnie dynamiczny rozwój dało się zaobserwować w okresie postpandemicznym. Szacuje się, że dziś udział ten wynosi do 10% ale w ciągu najbliższych lat może przekroczyć 20%. Przeglądu warszawskiego rynku biur serwisowanych dokonał ostatnio blog coworkingowy w artykule Warszawskie coworkingi i biura elastyczne - przegląd 2024.
m.e.