Nauka i technika
Żarówki LED - za i przeciw

Czy wiesz, że...
... czekolada, mimo popularności tego stwierdzenia, nie uzależnia? Zostało to udowodnione przez naukowców z Wielkiej Brytanii. Według nich to nie zawarte w czekoladzie składniki a świadomość, że powinniśmy ograniczyć spożycie słodyczy, wywołuje w nas tak silne pragnienie jej jedzenia.
-
Czym jest oświetlenie LED? W jakich zastosowaniach sprawdza się najlepiej?
Oświetlenie oparte na technologii LED powoli podbija rynek. Nawet światowe potęgi, takie jak General Electric czy Philips przyznają, że za 10-15 lat diody LED będą z dzisiejszych 5% stanowiły 95% obrotu w branży oświetleniowej. Pozostaje pytanie, czy obecna technologia sprawdzi się w naszych domach? Czy może warto jeszcze poczekać?
Obecnie jedyną przeszkodą w większej ekspansji jest wydajność diod, tzn. ich jasność świecenia - większość żarówek LED dostępna na rynku nie odpowiada mocy świecenia tradycyjnej żarówki 50W. Szacuje się jednak, że za około dwa lata uda się zwiększyć wydajność diody ponad dwukrotnie. Póki co, tam, gdzie nie jest potrzebna większa moc z powodzeniem można zastosować oświetlenie LED zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz.
Korzyści związane ze stosowania oświetlenia diodowego, w tym żarówek diodowych LED:
- energooszczędność i proekologiczność. Żarówki LED są obecnie najbardziej energooszczędnym źródłem światła mogącym być stosowanym zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Teoretycznie bowiem około 50% dostarczonej energii zamienianej jest na światło - są dziesięciokrotnie bardziej energooszczędne od tradycyjnych żarówek oraz dwukrotnie od żarówek energooszczędnych. Oświetlenie LED coraz częściej można spotkać w instalacjach świetlnych w Polsce, a w przypadku USA w Kalifornii w 100%. O zużyciu prądu możesz przeczytać w ciekawniku pt. Ile płacisz za prąd.
- odporność i bezpieczeństwo. Generalnie diody LED są bardzo odporne na warunki atmosferyczne i wstrząsy, dzięki czemu mogą być wykorzystywane w wielu różnych miejscach. Światło emitowane przez żarówki diodowe jest bezpieczne dla oczu i zdrowia. Ponadto, diody nie męczą wzroku i nie wpływają negatywnie na nasze samopoczucie, gdyż nie występuje w nich promieniowanie UV i drganie światła.
- minimalna emisja ciepła.Żarówki LED praktycznie się nie nagrzewają.
- trwałość. Żarówki LED według zapewnień producentów świecą około 45 tysięcy godzin czyli ok. 5 lat ciągłej pracy, przy czym częste włączanie i wyłączanie nie skraca ich żywotności. Dla porównania, trwałość żarówek żarowych wynosi około 1000 godzin, a żarówek energooszczędnych między 10000 a 15000 godzin. Należy jednak zaznaczyć, że sprawność świecenia diody z czasem maleje - po 30 tysiącach godzin ilość emitowanego światła zmniejsza się o połowę.
UWAGA: Diody LED mają zerową bezwładność na skoki napięcia, które dość często zdarzają się w polskiej sieci energetycznej - mogą one powodować ich trwałe uszkodzenie, dlatego lampy należy zabezpieczyć specjalnymi niskonapięciowymi zasilaczami. Bez tych urządzeń odradzamy zakup żarówek LED.
- inne.Diody LED mogą być produkowane w dowolnej barwie a oświetlenie z diod może być dowolnie kształtowane - obie te cechy dają ogromne możliwości związane z ich zastosowaniem.
O czym powinniśmy pamiętać?
Współcześnie, zamienniki LED produkowane są dla wszystkich popularnych gwintów i trzonków opraw oświetleniowych. Na rynku dostępne są również żarówki LED wyglądające jak zwykłe żarówki typu soft-tone. Jedynym ograniczeniem w zastosowaniach jest ilość światła jaką dają żarówki LED, które są porównywalne z żarówkami halogenowymi. Oznacza to, że 3W dioda daje tyle światła co 30W żarówka halogenowa. Koszt żarówek diodowych jest porównywalny do cen żarówek energooszczędnych. Więcej na temat żarówek energooszczędnych można przeczytać w ciekawniku pt. Żarówki energooszczędne - za i przeciw.
Oświetlenie diodowe ma obecnie bardzo uniwersalne zastosowania. Począwszy od profesjonalnych systemów oświetlenia obiektów, poprzez iluminacje i dekorację wnętrz, eksponatów, aż do latarek i tablic reklamowych.
Dla ciekawych
Co to są LED?Light Emitting Diode, dioda świecąca, weszła do produkcji w latach sześćdziesiątych w formie opracowanej przez amerykańskiego inżyniera Nicka Holonyaka juniora, który jest uważany za jej wynalazcę. Dioda zaliczana jest do półprzewodnikowych przyrządów optoelektronicznych, emitujących promieniowanie w zakresie światła widzialnego i podczerwieni.
Złota myśl
Analfabetami w przyszłości nie będą ludzie nie umiejący czytać, ale tacy, którzy nie będą potrafili się uczyć.
— Seneka
— Seneka
Komentarze
Kupisz w sklepie internetowym ledigo.pl :)
Gdzie w Rzeszowie bądź okolicy kupię żarówki Ledigo ?
I brawo. Dzisiaj Portugalia wygrała mecz ale elektronikę Polacy mają lepsza. Przed chwilą kupiłemm żarówki ledigo.
Za jakość trzeba trochę zapłacić ale ja bym tych firm nie wrzucał do jednego worka bo ceny ledigo wcale nie są tak wysokie.
chyba ledigo a nie ledogo??
Co to za argument, że łatwa wymiana? Wszystkie wymienia się tak samo. Natomiast philips i ledigo mają zawyżone ceny.
Trzeba być idiotą żeby wpisywać takie bzdury jak powyżej. Jak kogoś stać i nie interesuje go ekologia to używa klasycznych. Świat jednak poszedł do przodu a LEDy są już w bardzo przystępnych cenach - zakup zwraca się po kilku miesiącach zimowych.
Najbardziej obszerny poradnik kupującego jaki znalazłem w sieci: http://ledigo.pl/pl/static/poradnik-kupujacego.html
Markowe żarówki jak Osram, Philips, Ledigo w marketach są dużo droższe niż w sklepach internetowych. Cena sprzedaży w marketach nie jest związana z niską ceną zakupu. Markety kupują duże ilości a technologia szybko się zmienia dlatego w marketach leżą przestarzałe LEDy w zawyżonych cenach.
Ta sama żarówka, ten sam producent, u przedstawiciela zazwyczaj 30 - 50% droższe tylko dlatego, że ten mini sprzedawca nie kupi miliona żarówek, dzięki czemu nie dostanie super niskiej hurtowej ceny u producenta jak dostaje główny magazyn jakiegoś marketu - stąd ta niska cena, nie dlatego, że to odpady, tylko dlatego, że dostali lepszą cenę. Proste. Pewnie autorem jest przedstawiciel mniejszego sklepu :) W marketach wcale nie jest tak dużo taniej, tylko można dostać niskobudżetowe produkty.
Super atutem supermarketów jest jeszcze możliwy zwrot nienaruszonego towaru, wymiana bez czekania zepsutej żarówki na nową. Sam luksus.
http://portal.domid.pl/2014/09/05/jak-wybrac-oswietlenie-led/
Kanał RSS z komentarzami do tego postu.