Nauka i technika
Najbardziej wartościowe narzędzia i aplikacje

Czy wiesz, że...
... oddanie się głębszej refleksji leczy? Osoby, które oddają się medytacji żyją dłużej, zdrowiej i, co najważniejsze, są bardziej szczęśliwe. "Dzięki medytacji można skutecznie zwalczać czynniki ryzyka, takie jak stres czy wysoki poziom cholesterolu" - stwierdza kierujący wieloletnimi badaniami naukowymi dr Robert Schneider, dyrektor Centrum Medycyny Naturalnej i Prewencji w USA.
Redakcja platformy ciekawnik.pl postanowiła zabawić się w poszukiwaczy skarbów oraz odszukać najbardziej wartościowe i uniwersalne aplikacje dostępne na rynku - nazwijmy je perełkami. Jedyny warunek, jaki musiały ów programy i narzędzia spełniać dotyczył ich ceny - powinny być darmowe. Zapraszamy do zapoznania się z listą i jej współtworzenia! Wierzymy, że choć kilka pozycji z poniższej listy będzie przydatna.
A. Edukacja i komunikacja
1. Tłumacz wielojęzyczny - Tłumacz Google (on-line)
Doskonałe narzędzie dla wszystkich tych, którzy mają styczność z językami obcymi zarówno w pracy jaki i nauce. Google Tłumacz pozwala na dwustronne tłumaczenia wszystkiego, co napisane jest w ponad 40 różnych językach. Możliwe jest tłumaczenie tekstu i całych stron Internetowych.
Dostępne języki w porządku alfabetycznym: albański, angielski, arabski, bułgarski, chiński, chorwacki, czeski, duński, estoński, filipiński, fiński, francuski, galicyjski, grecki, hebrajski, hindi, hiszpański, holenderski, indonezyjski, japoński, kataloński, koreański, litewski, łotewski, maltański, niemiecki, norweski, polski, portugalski, rosyjski, rumuński, serbski, słowacki, słoweński, szwedzki, tajski, turecki, ukraiński, węgierski, wietnamski, włoski. Google tłumacz dostępny pod adresem: tutaj.
2. Aplikacja ułatwiająca przyswajanie informacji - Mnemosyne (off-line)
Mnemosyne to niewielki, aczkolwiek bardzo wartościowy program poprawiający efektywność zapamiętywania wiadomości, które zostaną wprowadzone do jego bazy. Program wykorzystuje mnemotechnikę opartą o system fiszkowy i automatycznie organizuje system powtórek. Mnemosyne to idealne narzędzie dla uczniów i studentów; odpowiednik płatnego SuperMemo. Najnowsza wersja programu dla systemu Windows dostępna tutaj.
3. Mapy świata, Polski, planowanie podróży - Mapy Google (on-line)Mapy Google oferują cały świat na wyciągnięcie ręki. Dostępne są trzy warstwy map - polityczno-drogowa, satelitarna oraz terenowa. Można wyszukiwać dokładne adresy, firmy a nawet interesujące miejsca. Ponadto aplikacja oferuje planowanie podróży (opcja: pokaż trasę). Warto pobawić się trochę, aby odkryć możliwości tej mapy - zobacz jak wygląda Twój dom z kosmosu! Mapa dostępna on-line tutaj.
4. Słownik angielsko-angielski - Cambridge Dictionaries Online (on-line)
Cambridge Dictionaries Online to najlepszy słownik angielsko-angielski (English-English) dostępny za darmo. Na stronie można również odnaleźć inne słowniki, takie jak idiomy, phrasal verbs, American-English, French-English. Bardzo przydatne narzędzie dla osób mających kontakt z j. angielskim. Słowniki dostępne są on-line tutaj.
5. Notki (memo) na pulpit - Stickies (off-line)
Stickies to świetny program ułatwiający życie - to wirtualne karteczki na Twój pulpit, na których można zapisywać dosłownie wszystko - niecierpiące zwłoki zadania do wykonania, urodziny znajomych czy pomysły na biznes; a w najnowszej wersji nawet obrazki. Stickies są bardzo przyjazne w użytkowaniu - notkami można zarządzać, usypiać, ustawiać alarmy, nadawać różne style a tekst dowolnie formatować. Warto wypróbować. Program (tylko dla Windows) można pobrać tutaj. Dodatkowo dostępna jest polska nakładka (spolszczenie) dostępna tutaj - wystarczy zapisać ją w folderze, w którym zainstaluje się Stickies.
6. Encyklopedia wielojęzyczna - Wikipedia (on-line)
Największą na świecie i jednocześnie najpopularniejszą encyklopedią powszechną jest Wikipedia. Tworzona jest przez wolontariuszy z całego świata w ponad 150 językach. Wersja anglojęzyczna posiada prawie 3 miliony haseł, a polskojęzyczna prawie 600 tys. Encyklopedia dostępna jest on-line tutaj.
7. Słownik języka polskiego, słownik ortograficzny, encyklopedia i inne - Wydawnictwo PWN (on-line)
Wydawnictwo PWN od dłuższego już czas udostępnia Internautom kilka pożytecznych narzędzi:
7. Słownik języka polskiego, słownik ortograficzny, encyklopedia i inne - Wydawnictwo PWN (on-line)
Wydawnictwo PWN od dłuższego już czas udostępnia Internautom kilka pożytecznych narzędzi:
- Słownik języka polskiego liczący ponad sto tysięcy haseł opisujących znaczenia wyrazów używanych we współczesnej polszczyźnie.
- Słownik ortograficzny zawierający około 140 000 wyrazów – zarówno polskich, jak i obcych używanych w polszczyźnie, w tym znaczną liczbę nazw własnych, zwłaszcza miejscowych i osobowych
- Encyklopedia PWN - zawiera wybór 80 tysięcy haseł i 5 tysięcy ilustracji ze stale aktualizowanej bazy encyklopedycznej Wydawnictwa Naukowego PWN.
- Wielki słownik angielsko-polski oraz polsko-angielski PWN-Oxford.
8. Globalny komunikator - Skype
Mówi się, że Skype zrewolucjonizował globalny rynek telekomunikacyjny - codziennie używa go ponad 15 milionów ludzi. Dzięki temu komunikatorowi można się komunikować za darmo z innymi jego użytkownikami - zarówno poprzez czat, głos, jak i wideo. Skype to także platforma dzięki, której możesz taniej dzwonić na telefony stacjonarne z całego świata - do większości krajów Unii Europejskiej minuta połączenia kosztuje 0,081 PLN + opłata za połączenie. Skype dostępny jest zarówno dla systemu Windows, Linux jak i Mac OS. Więcej na temat Skype tutaj.
9. Czytnik RSS / Atom - RSSOwl
Czytnik RSS to świetne rozwiązanie dla wszystkich, którzy często pozyskują informacje z tych samych stron Internetowych. Konfiguracja programu polega na wyborze tych stron, które uważamy za interesujące i z których lubimy korzystać. Później, za każdym razem gdy pojawi się nowa wiadomość w serwisach zostaniesz o tym poinformowany np. w chmurce w zasobniku zadań. Wszystkie wiadomości przechowywane są w jednym miejscu w czytniku. Ogromna oszczędność czasu. Poza tym będziesz czytać wszystko przed innymi. Aplikacja jest dostępna także, dzięki naszemu tłumaczeniu, w języku polskim. RSSOwl można pobrać stąd.
B. Praca, biznes i inwestycje
1. Osobisty portfel inwestycyjny - Portfel money.pl (on-line)
Portfelem money.pl zainteresują się przede wszystkim inwestorzy i osoby chcące mieć swoje finanse pod pełną kontrolą. Do portfela można dodawać takie instrumenty finansowe jak: akcje, TFI (fundusze inwestycyjne), OFE, lokaty, waluty NBP, waluty Forex, Futures i gotówka. Niestety, brakuje możliwość dodawania certyfikatów strukturyzowanych RCB oraz metali szlachetnych (złoto, srebro, platyna etc). Ten kto zada sobie trud i wpisze swoje pozycje do wirtualnego portfela będzie miał pełen przegląd swojego portfela inwestycyjnego - wartość instrumentów jest aktualizowana w czasie rzeczywistym. Portfel dostępny tutaj.
2. Notowania metali szlachetnych na pasku - Kcast Kitco
Kcast to niewielka aplikacja, która pozwala na śledzenie cen (w czasie rzeczywistym) takich metali szlachetnych jak: złoto, srebro, platyna, pallad i rod. Działanie programu ujawnia się na pasku zadań, podając aktualne ceny w USD ww. metali. Program (niestety, tylko dla Windows) powinien zainteresować amatorów 'bezpiecznych' inwestycji. Dostępny do pobrania tutaj.
3. Analiza techniczna, notowania giełdowe, kalendarium i inne - Stooq (on-line)
Rozbudowany wortal poświęcony giełdom papierów wartościowych z całego świata, szczególnie jednak polskiej. Na wyróżnienie zasługuje tu dobre narzędzie do analizy technicznej oraz kalendarium. Wortal dostępny jest tutaj.
C. Multimedia (grafika, film etc.)
1. XnView (off-line)
XnView to doskonała przeglądarka plików graficznych, która obsługuje ponad 400 różnych formatów. Poza przeglądaniem i katalogowaniem grafiki umożliwia m.in. konwertowanie plików, dodawanie efektów graficznych i wiele, wiele innych. Prawdziwy kombajn. Przeglądarka dostępna do pobrania tutaj.
Warto również zwrócić uwagę na Google Picasa, którą to aplikację można używać również darmowo w przedsiębiorstwie. Do pobrania tutaj.
D. Narzędzia systemowe
1. Microsoft Security Essentials (off-line)
Skuteczny, a co najważniejszy w pełni darmowy program dla systemów operacyjnych Windows (XP, Vista oraz Windows 7), którego głównym celem jest unieszkodliwianie wirusów, trojanów i innego szkodliwego oprogramowania w czasie rzeczywistym. Bardzo częste aktualizacje baz. Program dostępny jest tutaj.
2. Defragmentacja dysków i rejestru Windows (XP, Vista) - Auslogics Disk Defrag i Auslogics Registry Defrag (off-line)
Nigdy defragmentacja dysków nie była tak efektywna i szybka. Defragmentacja przeciętnego dysku o pojemności 100 GB trwa ca 5 minut. Warto uruchomić ten program co jakiś czas, aby przyspieszyć działanie swojego komputera. To samo dotyczy defragmentacji rejestru systemowego. Oba programy dostępne są za darmo na tej stronie.
3. Czyszczenie rejestru i systemu - CCleaner (off-line)
CClenear to bardzo wygodna aplikacja, której celem utrzymywanie porządku zarówno w rejestrze systemu Windows, jak i na dyskach. Warto poznać ten program. Przy instalacji lepiej jest odznaczyć: pasek narzędziowy yahoo, chyba że ktoś to potrzebuje. Program CCleaner można pobrać stąd.
E. Inne przydatne programy
1. Kompresja i dekompresja danych - 7-zip (off-line)
7-zip to mały i wydajny kompresor danych. Obsługuje takie formaty plików, jak: zip, rar, arj, iso, cab i wiele innych. Niezbędny, gdy chcemy coś wirtualnie 'zapakować' i 'rozpakować' - wywoływany do tablicy przy kliknięciu prawym przyciskiem myszy. Najnowsza wersja programu dla Windows dostępna tutaj.
2. Szyfrowanie danych i nośników - TrueCrypt (off-line)
TrueCrypt to bardzo wydajny program służący do szyfrowania danych i nośników (plików, folderów, całych dysków, karty pamięci etc.) różnymi zaimplementowanymi metodami. Przydatny szczególnie dla tych, którzy cenią swoją prywatność. Dostępny na różne platformy systemowe. Więcej na jego temat można przeczytać tutaj.
3. Notepad++ (off-line)
Bardzo rozbudowany i przyjazny notatnik. Do jego największych zalet należy zaimplementowany system zakładek, co umożliwia szybkie przemieszczanie się między wieloma otwartymi plikami. Ponadto oferuje kolorowanie składni w wielu językach komputerowych, np. html, php etc. Najnowsza wersja programu do pobrania tutaj.
2. Notowania metali szlachetnych na pasku - Kcast Kitco
Kcast to niewielka aplikacja, która pozwala na śledzenie cen (w czasie rzeczywistym) takich metali szlachetnych jak: złoto, srebro, platyna, pallad i rod. Działanie programu ujawnia się na pasku zadań, podając aktualne ceny w USD ww. metali. Program (niestety, tylko dla Windows) powinien zainteresować amatorów 'bezpiecznych' inwestycji. Dostępny do pobrania tutaj.
3. Analiza techniczna, notowania giełdowe, kalendarium i inne - Stooq (on-line)
Rozbudowany wortal poświęcony giełdom papierów wartościowych z całego świata, szczególnie jednak polskiej. Na wyróżnienie zasługuje tu dobre narzędzie do analizy technicznej oraz kalendarium. Wortal dostępny jest tutaj.
C. Multimedia (grafika, film etc.)
1. XnView (off-line)
XnView to doskonała przeglądarka plików graficznych, która obsługuje ponad 400 różnych formatów. Poza przeglądaniem i katalogowaniem grafiki umożliwia m.in. konwertowanie plików, dodawanie efektów graficznych i wiele, wiele innych. Prawdziwy kombajn. Przeglądarka dostępna do pobrania tutaj.
Warto również zwrócić uwagę na Google Picasa, którą to aplikację można używać również darmowo w przedsiębiorstwie. Do pobrania tutaj.
D. Narzędzia systemowe
1. Microsoft Security Essentials (off-line)
Skuteczny, a co najważniejszy w pełni darmowy program dla systemów operacyjnych Windows (XP, Vista oraz Windows 7), którego głównym celem jest unieszkodliwianie wirusów, trojanów i innego szkodliwego oprogramowania w czasie rzeczywistym. Bardzo częste aktualizacje baz. Program dostępny jest tutaj.
2. Defragmentacja dysków i rejestru Windows (XP, Vista) - Auslogics Disk Defrag i Auslogics Registry Defrag (off-line)
Nigdy defragmentacja dysków nie była tak efektywna i szybka. Defragmentacja przeciętnego dysku o pojemności 100 GB trwa ca 5 minut. Warto uruchomić ten program co jakiś czas, aby przyspieszyć działanie swojego komputera. To samo dotyczy defragmentacji rejestru systemowego. Oba programy dostępne są za darmo na tej stronie.
3. Czyszczenie rejestru i systemu - CCleaner (off-line)
CClenear to bardzo wygodna aplikacja, której celem utrzymywanie porządku zarówno w rejestrze systemu Windows, jak i na dyskach. Warto poznać ten program. Przy instalacji lepiej jest odznaczyć: pasek narzędziowy yahoo, chyba że ktoś to potrzebuje. Program CCleaner można pobrać stąd.
E. Inne przydatne programy
1. Kompresja i dekompresja danych - 7-zip (off-line)
7-zip to mały i wydajny kompresor danych. Obsługuje takie formaty plików, jak: zip, rar, arj, iso, cab i wiele innych. Niezbędny, gdy chcemy coś wirtualnie 'zapakować' i 'rozpakować' - wywoływany do tablicy przy kliknięciu prawym przyciskiem myszy. Najnowsza wersja programu dla Windows dostępna tutaj.
2. Szyfrowanie danych i nośników - TrueCrypt (off-line)
TrueCrypt to bardzo wydajny program służący do szyfrowania danych i nośników (plików, folderów, całych dysków, karty pamięci etc.) różnymi zaimplementowanymi metodami. Przydatny szczególnie dla tych, którzy cenią swoją prywatność. Dostępny na różne platformy systemowe. Więcej na jego temat można przeczytać tutaj.
3. Notepad++ (off-line)
Bardzo rozbudowany i przyjazny notatnik. Do jego największych zalet należy zaimplementowany system zakładek, co umożliwia szybkie przemieszczanie się między wieloma otwartymi plikami. Ponadto oferuje kolorowanie składni w wielu językach komputerowych, np. html, php etc. Najnowsza wersja programu do pobrania tutaj.
Złota myśl
Sukces jest najgłośniejszym mówcą świata.
— Napoleon Bonaparte (1769-1821)
— Napoleon Bonaparte (1769-1821)
Komentarze
http://preply.com/pl/portugalski-przez-skype
Zamiast Notepad++ polecam Notepad2. Nie ma problemu z kodowaniem (np. ISO-8859-2) i umożliwia automatyczną konwersję pomiędzy stronami kodowymi.
BestPlayer - doskonały lekki odtwarzacz filmów, potrafi ściągać napisy a także poprawiać ich wyświetlanie
IrfanView - dobry lekki program do grafiki
WinRar - do spakowanych plików(po prostu przyzwyczajenie ;P)
Notepad++ - dobry edytor tekstowy dla programistów i nie tylko.
TuneUp Utilities - narzędzie do optymalizacji win xp oraz vista
Aimp - solidna konkurencja dla winampa (odtwarzanie muzyki)
Mozilla Firefox - przeglądarka internetowa
Eset Smart Security - pakiet antywirusowy ++
Microsoft Office 2009 - Pakiet narzędzi biurowych (ta wstążka narzędziowa po prostu mi się podoba)
Kanał RSS z komentarzami do tego postu.