• Jakie są korzyści płynące z założenia konta dla naszego dziecka? Czy i gdzie można to zrobić? Jak połączyć zabawę z edukacją finansową najmłodszych?

  W Polsce edukacja z zakresu finansów osobistych często bywa przez rodziców, jak i szkołę zaniedbywana. Zwykło się bowiem uważać, że o pieniądzach nie powinno się rozmawiać. Takie podejście wyrządza jednak naszemu społeczeństwu dużą krzywdę, którego dopadł bakcyl konsumpcji czy życia na kredyt. Ponad połowa dorosłych Polaków nie posiada żadnych oszczędności i ta tendencja, niestety wciąż się utrzymuje. Czas to zmienić poczynając od edukacji od lat najmłodszych.

 • Oszczędność, czy swoisty rozsądek w wydawaniu pieniędzy nie przychodzą jednak same, dlatego edukacja najmłodszych w zakresie zarządzania finansami osobistymi to coś o czym powinniśmy pamiętać. Efektywność uczenia się z pewnością będzie wyższa o ile dziecko będzie posiadało przyjazne i proste w obsłudze dedykowane dla niego konto bankowe. Dla dzieci od 0–12 roku życia wybór kont jest ograniczony do banku PKO BP, który oferuje PKO Konto Dziecka oraz banku Pekao SA, który oferuje konto oszczędnościowe „Mój Skarb”. Natomiast wybór rachunków dla młodzieży od 13–18 roku życia jest już znacznie bogatszy o czym w dalszej cześći tego ciekawnika.

  Konto bankowe dla najmłodszych 0–12 lat na przykładzie PKO Konto Dziecka

  PKO Konto Dziecka to dobry przykład na to jak połączyć edukację z zabawą. Możliwość obcowania z serwisem bankowym u dziecka wzmacnia poczucie samodzielności i wpływu, szczególnie gdy możliwe jest zakładanie wirtualnych skarbonek służących nauce oszczędzania na wybrane przez dziecko cele czy system zdobywania odznak – nagród – za oszczędzanie. Rozwiązania te uczą cierpliwości, stawiania celów i wytrwałości w dążenie do nich. Ponadto uczy zdrowego podejścia do pieniędzy, prowokuje przedsiębiorczość oraz skłania do zaradności i odpowiedzialności finansowej. Oczywiście dotyczy to dzieci starszych – w wieku przedszkolnym i późniejszym.

  Czy jest więc sens zakładania tego konta wcześniej, np. tuż po urodzeniu naszej pociechy? Wydaje się, że tak, ponieważ możemy od początku gromadzić tam otrzymane od bliskich pieniądze dziecka z gwarancją, że się po czasie nie wymieszają z naszymi. Możemy wręcz podać do wiadomości wszystkim naszym bliskim nr rachunku dziecka – tak na wszelki wypadek, gdyby np. nie mieli pomysłu na prezent materialny (często zdarza się to na chrzcie). Po drugie dziecko będzie miało w przyszłości pełny wgląd w historię swojego rachunku, który ponadto jest wyżej oprocentowany niż inne rachunki przeznaczone dla dorosłych.

  Tak wygląda serwis bankowy przeznaczony dla dzieci w wieku 0–12 lat:

  Serwis bankowy PKO Konto Dziecka

  Serwis bankowy PKO Konto Dziecka

  Poniżej parametry konta zaczerpnięte ze strony samego banku:

  • oprocentowanie aż 4,5% na koncie do 2500 zł oraz 2% od nadwyżki ponad 2500 zł,
  • bezpłatne otwarcie, prowadzenie konta oraz przelewy,
  • odsetki kapitalizowane co tydzień,
  • bezpieczna, kontrolowana przez rodziców nauka zarządzania finansami,
  • nowoczesny i bezpieczny serwis transakcyjny dla dzieci.

  Aby otworzyć konto PKO Konto Dziecka wystarczy wypełnić wniosek online, który wypełnia rodzic lub opiekun prawny, który to w imieniu dziecka, zawiera umowę rachunku i go prowadzi (to rodzic bowiem autoryzuje przelewy dziecka wpłaty na konto itp.). Tak samo wygląda w przypadku konta oszczędnościowego "Mój skarb".

  Konto dla młodzieży w wieku 13–18 lat

  W przypadku dzieci, które ukończyły 13 lat sprawa wygląda inaczej – dziecko może posiadać własne konto i może w pełni samodzielnie, a więc bez autoryzacji wykonywać przelewy, wpłaty na konto czy wypłaty gotówki. Możliwe jest również otrzymanie karty. Dlatego też wybór kont bankowych przeznaczonych dla młodzieży w wieku od 13 do 18 lat jest znacznie bogatszy. Konta takie prowadzi prawie 20 instytucji bankowych. Poniżej wybór trzech najciekawszych kont, których prowadzenie jak i przelewy internetowe są darmowe:

  • Konto młodzieżowe Click prowadzone przez Toyota Bank – konto osobiste oprocentowane na 3,5%, możliwość założenia konta oszczędnościowego SuperClick (oprocentowanie 5% do kwoty 10 tysięcy zł).
  • PKO Konto Pierwsze prowadzone przez PKO Bank Polski – oprocentowanie konta 0,01% (sic!), 0 zł za wypłaty kartą ze wszystkich bankomatów w Polsce i na świecie, przy czym karta jest płatna 3 zł miesięcznie.
  • iZZyKonto prowadzone przez mBank – oprocentowanie konta spadło ostatnio do 0%, jednak posiada ona kilka ciekawych cech, a mianowicie darmowa karta, darmowe wypłaty kartą z ponad 5 tys. bankomatów czy bogata oferta zniżek.

  Inne propozycje kont młodzieżowych to: IKE Classic dla Młodzieży Kasy Stefczyka, Cool Konto Banku BPH, Konto osobiste Junior Banku Millenium, Eurokonto Kieszonkowe Banku Pekao, Konto H2O BOŚ, Konto junior Eurobanku, Konto młodzieżowe Getin Banku, Konto Junior Meritum Banku czy Ale! Konto Raiffeisen Polbanku.

  Podsumowując, konto dla najmłodszych oraz młodzieży to rozwiązanie mające nie tylko walor funkcjonalny, ale również edukacyjny. Od najmłodszych lat dziecko poprzez zabawę, a następnie konkretne decyzje finansowe uczy się zaradnego dysponowania własnymi oszczędnościami i siłą rzeczy docenia wartość pracy. Warto o to zadbać, tym bardziej, że banki oferują dziś darmowe narzędzia ułatwiające start w odpowiedzialne życie finansów osobistych.

  Komentarze  

   
  +2 #4 Pasqd 2016-12-26 07:15
  Dzieci należy uczyć oszczędzania, ale na pewno nie w bankach, o których dziecko nie powinno wiedzieć jak najdłużej, a niestety nawet na kanałach z bajkami dla dzieci są reklamy kredytów i lokat, a tym bardziej karygodne są reklamy leków na kanałach dla dzieci. Od najmłodszych lat tresuje się dzieci, żeby wpajać im konieczność korzystania z chorego systemu, a produkty banków skierowane do dzieci powinny być zakazane do wieku, w którym dziecko zdobędzie wiedzę na temat działania banków i będzie mogło w miarę świadomie przystąpić do współpracy z nimi.
   
   
  -1 #3 Bartłomiej z Confrontera 2015-12-03 13:17
  Oszczędzanie już od najmłodszych lat, jest niewątpliwie bardzo dobrym rozwiązaniem, dzięki któremu jesteśmy w stanie zbudować konkretną stabilność finansową, która niewątpliwie bardzo korzystnie odbije się na naszym życiu.

  Pozdrawiam, Bartłomiej z Confrontera, http://confronter.pl
   
   
  +1 #2 Rafał 2014-03-26 18:32
  tekst to chyba trochę reklamowy jest, ale z drugiej strony fajna opcja i szokująco godziwe oprocentowanie, nie wiedziałem, ze PKo ma takie fajne, nowoczesne produkty… dzieciakowi się komunika szykuje, może założe, żeby kasa od dziadków się nie „rozejszła” ;)
   
   
  +1 #1 Ania 2014-03-25 10:33
  Po przeczytaniu tego artykuły zastanawiam się teraz gdzie się podziały moje pieniądze z komunii ;) Gdybym miała w dzieciństwie takie konto wszystko byłoby jasne.